Hudobná terapia | Mihaco®

 • Terapia hudbou (music therapy)

   

  „Schopnosť hudby harmonizovať a liečiť je takmer zázračná. Hudba je najefektívnejšou nechemickou medicínou.“

  Sluch je prvý zmysel, ktorý sa v človeku rodí a posledný, ktorý umiera. Už v 4. mesiaci tehotenstva untitled1reaguje nenarodené dieťa na zvuky a človek počuje i v kóme a v bezvedomí. Hudbou, spevom a rytmom liečili šamani, Indiáni, Egypťania, Číňania.

  Zvuky lúky, spev vtákov, zurčanie potoka, šum morských vĺn aj klopkanie dažďa dokážu človeka vrátiť k prirodzenej a vrodenej harmónii. Pravidelné počúvanie zvukov prírody od najútlejšieho veku zbavuje deti agresivity, rozvíja kreatívne myslenie, zväčšuje citlivosť.2b2f48_e146131d9c344a348278e93f332fcbf6_jpg_srz_940_491_75_22_0_50_1_20_0 Zvuky pôsobia na našu psychiku aj na fyzické telo. Hudbu nevnímame iba sluchom, jednotlivé vibrácie pozitívne pôsobia aj na naše vnútorné orgány, na žľazy s vnútorným vylučovaním, na mozgové centrá, ktoré produkujú viac endorfínu – hormónu šťastia a znásobujú nám tak dobrý životný pocit. Relaxácia hudbou je jedna z najúspešnejších metód liečenia stresu, rôznych psychických a psychosomatických porúch.

  Dnes sa hudba opäť komponuje pre liečebné a relaxačné účely. Naučiť sa vnímať hudbu nám pomôže zladiť sa lepšie so svojim prostredím a so zvukmi, ktoré každý deň počúvame. Hudba sa nám dnes ponúka všade v obchodoch, v nemocniciach, v rozhlase a televízii, pri športových stretnutiach Hudbe sa nedokážeme vyhnúť a ani si neuvedomujeme, ako sú naše zmysly neustále zaplavené zvukmi a hudbou. Hudba zlepšuje kvalitu nášho života. Upokojuje nás v stresových situáciách, vytvára pohodu v zubnej ambulancii alebo v operačnej sále. Hudba je úžasný dar. Má schopnosť upokojovať a liečiť.

  untitledOchranou proti rušivým zvukom je príjemná relaxačná hudba. Vibrácia zvuku vo forme hudby dokáže liečiť telo, ukľudňovať myseľ, utišovať emócie a otvárať srdce. Počúvajme ju všade tam, kde sa od nás vyžaduje pokoj a koncentrácia mysle začnime s príjemnou hudbou nový deň, počúvajme ju v aute cestou do práce, v práci, po návrate domov relaxujme pri hudbe, zacvičme si pri príjemnej hudbe.

  Monotónne rytmy sú veľmi účinné pri relaxácii tela aj mysle. Počúvaním, prípadne aj spievaním monotónnych pravidelne sa opakujúcich rytmov a melódií si tele harmonické vibrácie až rezonancie. Keď určitá časť tela vibruje, je masírovaná zvnútra. Dávna sanskritská mantra Óm je najviac sústreďujúce a relaxujúce slovo na svete. Na východe sa už tisíce rokov používajú k vitalizácii tela, k posilneniu pozitívnych úmyslov a k dosiahnutiu vnútorného kľudu s mieru.